Board Committees

Gamma Phi Beta's board committees are designed to support our shift to strategic board governance by setting up oversight of critical functional areas within the organization through committees.

International Council Committees

150th Celebration Committee

  • Chair Krista Davis (Bowling Green)
  • Vice Chair Page Adams (Indiana)
  • Lillian Lammers (Denver)
  • Julie Eichenberg (Florida State)
  • Carly Foerster (Chapman)
  • Autumn Hansen (Idaho)
  • Amanda Hart (Iowa)
  • Linda Johnson (Vanderbilt)
  • Mary Knaup (California State-Fullerton)
  • Megan Krueger (Indiana)
  • Katherine Pezzella (Colgate)
  • Shauna Wilson (Washington State)
  • Harriett Cogan (Indiana State) – Gamma Phi Beta Foundation Trustee representative
  • Mindy Sutton (Southern Methodist)
  • Staff Liaisons: Tara Foristal, Megan Smiley Wick and Elizabeth Vaughn

Click here to view the charter of the 150th Celebration Committee.

Audit and Finance Committee

  • Chair Crissy Carlisle (Alabama)
  • Ann Campbell (Alabama)
  • Barbara Endres Hoffmann (North Dakota)
  • Deborah Lewis (Bucknell)
  • Emily Walvoord Rossman (Iowa State)
  • Marina Rispin (British Columbia)
  • Staff Liaisons: Megan Smiley Wick and Karen Mayo

Click here to view the charter of the Audit and Finance Committee.

Belonging and Inclusion Committee

  • Co-Chair Rachel Christine (Texas A&M-Corpus Christi)
  • Co-Chair Samantha Keltner (Northern Iowa)
  • Allison McMurry (Oklahoma City)
  • Zachary Shirley
  • Judy Graham (Oklahoma)
  • Shannon Bradley (Nebraska-Lincoln)
  • Melanie Martin Roussos (Georgia) – Gamma Phi Beta Foundation Trustee representative

Click here to view the charter of the Belonging and Inclusion Committee.

Bylaws Committee

  • Chair Joey Stiver (North Dakota State)
  • Autumn Hansen (Idaho)
  • Cheryl Hipp (Bowling Green State)
  • Teresa Haney (Northern Arizona)
  • Staff Liaisons: Megan Smiley Wick and Kathryn Cobb

Click here to view the charter of the Bylaws Committee.

Extension Committee

  • Chair Dexter Bush-Scott
  • Sandy Burba (Miami-Ohio)
  • Fran Stevenson (Kansas State)
  • Autumn Hansen (Idaho)
  • Katherine Pezzella (Colgate)
  • Selina Ruiz (Pepperdine)
  • Jennifer Moody Ogden (Texas Tech)
  • Elena Wagner (McGill)
  • Staff Liaisons: Morgan Pisarski, Samantha Keltner and Megan Smiley Wick

Click here to view the charter of the Extension Committee. 

Governance and Personnel Committee

  • Autumn Hansen (Idaho)
  • Victoria Lopez-Herrera (Alumnae Initiate)
  • Staff Liaison: Megan Smiley Wick

Click here to view the charter of the Governance Committee.

Leadership Development Committee

  • Chair Jessica Jecmen (Oklahoma City)
  • Jessica Budzianowski (College of Idaho)
  • Krista Davis (Bowling Green State)
  • Tanya Jordan (Purdue)
  • Amy Geist (Jacksonville)
  • Lindsay Healless (Wisconsin-Milwaukee)
  • Ashley Lang (Northern Iowa)
  • Rachel Taube (Valparaiso)
  • Teresa Haney (Northern Arizona)
  • Caitlyn Zang (California State-Fullerton)
  • Susie Knetter McCracken (Kansas State)
  • Staff Liaison: Samantha Keltner

Click here to view the charter of the Leadership and Development Committee.

Membership Review Committee

  • Chair Erin Rowe Wortman (Bridgewater State)
  • Alex Mathis-Porter (Kennesaw State)
  • Shellie King Hodges (Oregon)
  • Staff Liaison: Samantha Keltner

Click here to view the charter of the Membership Review Committee.

Nominating Committee

  • Chair Tanya Jordan (Purdue)
  • Bree Brownlee (Alma)
  • LeAnne Bugay (Nebraska-Lincoln)
  • Lindsay Young Champion (Southern Methodist)
  • Jennifer Kurumada Chuang (California-Berkeley)
  • Kelly Brown Dunne (William & Mary)
  • Savannah May (Arizona)
  • Tamara Sprull Rudnicki (Jacksonville)
  • Chandra Claassen Soule (Nebraska-Lincoln)
  • Marlo Edwards Tapley (Colorado-Boulder)

Click here to learn more about the Nominating Committee.

Ritual and History Committee

  • Chair Mary Knaup (California State-Fullerton)
  • Ann Bronsing (Indiana State)
  • Amber Flores (Midwestern State)
  • Betsy Glenn (Illinois State)
  • Jill Gungevic (Bradley)
  • Judy Graham (Oklahoma)
  • Lisa Hesse (Washington University) 
  • Milissa Rhodes (La Salle)
  • Tracy Stack (Florida State)
  • Staff Liaison: Kendra Bocher

Click here to view the charter of the Ritual and History Committee

Technology Committee

  • Chair Elizabeth Effertz (St. Louis)
  • Deanna Fuller (South Dakota)
  • Jennie Meyer (Miami-Ohio)
  • Victoria Lopez-Herrera (Alumnae Initiate)
  • Jim Ogden
  • Laszlo "Lots" Pook
  • Hillary Stevens (Morehead State)
  • Staff Liaison: Kathryn Cobb and Kelcy Workman

Click here to view the charter of the Technology Committee. 

Foundation Board of Trustees Committees

Stewardship Committee

  • Chair Fraya Lynn Hirschberg (Michigan)
  • Barbie Chadwick (Vanderbilt)
  • Paula Rozicki-Roberts (Oklahoma)
  • Kathleen Colitz (Florida)
  • Amy Geist (Jacksonville)
  • Shannon Urban Howard (South Florida)
  • Tamara Rudnicki (Jacksonville)
  • Staff Liaison: Megan Smiley Wick (Washington State)
Stewardship Outreach Subcommittee: 
  • Barbara Missert Wessel (Syracuse)
  • Ann Mullen Bronsing (Indiana State)
  • Sally Erikson Lewis (Bradley)
  • Phyllis Donaldson Choat (Nebraska-Lincoln)
  • Nadia Elizabeth Ford (Duke)

Click here to view the charter of the Stewardship Committee.

Finance Committee

  • Chair Heather Swindells (Clemson)
  • Barbie Chadwick (Vanderbilt)
  • Fraya Lynn Hirschberg (Michigan)
  • Annabel Jones (Oklahoma)
  • Denise Vollert-Parrotto (California State -Fullerton)
  • Staff Liaison: Karen Mayo

Click here to view the charter of the Finance Committee.

Governance Committee

  • Chair Annabel Jones (Oklahoma)
  • Barbie Chadwick (Vanderbilt)
  • Dr. Margaret Myers (Colorado College)
  • Dawn Menegos Randolph (Penn State)
  • Paula Rozicki-Roberts (Oklahoma)
  • Staff Liaison: Megan Smiley Wick (Washington State)
Nominating Commitee:
  • Chair Annabel Jones (Oklahoma)
  • Heather Swindells (Clemson)
  • Susan Grant Schneider (Colorado State)

Click here to view the charter of the Governance Committee.

Grants Committee

  • Chair Dawn Menegos Randolph (Penn State)
  • Barbie Chadwick (Vanderbilt)

  • Heather Holland Swindells (Clemson)
  • Melanie Roussos (Georgia)
  • Harriett Cogan (Indiana State)
  • Denise Vollert-Parrotto (California State-Fullerton)
  • Anne Layton (McGill University)
  • Staff Liaison: Nicole Dorman

Click here to view the charter of the Grants Committee. 

Scholarship Commitee

  • Chair Melanie Roussos (Georgia)
  • Barbie Chadwick (Vanderbilt).
  • Dawn Menegos Randolph (Penn State)
  • Susan Grant Schneider (Colorado State)
  • Staff Liaison: Nicole Dorman

Click here to view the charter of the Scholarship Commitee.